Katar nebyl domovem senzačního titulu: světoví mistři francouzských házených hráčů znovu

DAUHA / LUSAIL – Francouzští házenáři se opět stali mistry světa. Vítězové trenéra Clauda Onesta byli předvedeni v nedělním XXIV. Finále. Mistrovství světa v Lusail Multipurpose Hall doma-made Katar 25:22 (14:11). Vedoucí evropští šampiónci získali pátý titul ze Světového poháru a celkem 9 medailí (5 – 1 – 3).

Francouzi na turnaji ani jednou neprohráli, jejich jediným zaváháním byla remíza s Islanďany (26:26) ještě v základní skupině. Poškozující části prošly střízlivě a po čtyřech letech se vrátili na světový trůn, na němž byli nahrazeni Španělé. Reprezentanti země galského kohouta potvrdili svou vysokou finálovou úspěšnost, když ze šesti účastí proměnili pět na zlato (1995, 2001, 2009, 2011, 2015).V počtu vítězných trofejí jsou již nejúspěšnějším týmem v historii, kdy se odpoutali od Švédů a Rumunů. V rozhodujícím souboji o titul neuspěli jen v roce 1993 proti Rusům (19:28). Mistři světa získali finanční prémii a zajistili si přímý postup na OH 2016 v brazilském Riu de Janeiro.

Katařan navzdory nezdaru v závěrečném vystoupení dosáhli historický úspěch. Jejich trenér Valero Rivera López se sice nemůže pochlubit druhým světovým titulem v řadě (před dvěma lety seděl na lavičce vítězných Španělů), ale házenkářů pořádající země dovedl k senzačnímu stříbru. Na turnaji prohráli jen dvakrát – v základní skupině se Španělskem (25:28) a potom až ve finále.Katar je první non-evropský MS medalista vůbec.

Bronzové medaile byly vyhrány na MS 2015 Poláky. Michael Biegler, německý trenér, získal třetí místo v Lusail Multipurpose Hall přes Španělsko 29:28 po prodloužení (24:24, 13:13). V první polovině polští hráči vedli rozdílem čtyř gólov, ale soupeři stále měli poločasovou přestávku. Poté byla situace opakována, ale v opačném směru. Cíl Szybových sekund před koncem řádného času znamenal rovnováhu mezi 24:24. Poláci vždy vedli branku, ale Španělé dokázali odpovědět až do poslední minuty, kdy polský triumf rozhodl 31 sekund před koncem Syprzaku. Polští házenkáři se po šesti letech mohli těšit z bronzového mistrovství světa.Celkově to byly jejich čtvrtý kov z MS (0 – 1 – 3) a tři (0 – 1 – 2) v dalších pěti událostech v řadách. Španělé nejenže neobhájili titul před dvěma lety, ale ani nedosáhly na cenný kov, přestože až do semifinále procházeli turnajem bez zaváhání. Následné prohry s Francouzi (22:26) i Poláky jejich odsunuly až za pódium pro medailistů.

Jelikož Francie má jako organizátor automaticky zajištěnou účast na MS 2017, místenku získali i další tři nejlepší týmy z konečného pořadí – Katar , Polska a Španělska. Družstva z 2. – 7. příčky si vybojovali postup na turnaje olympijské kvalifikace.

Slovensko chybělo na MS 2015, jelikož postoupeno již z I.Kvalifikační fáze. Konečné skóre bylo otevřeno doma Benaliho a další kolo střelce Stojanoviče diskvalifikovalo Joliho pokus. Ale pak francouzští vybledli počáteční katarskou euforii se třemi branami v řadě. Nyokas vyrovnal ve 4. minutě, Guigou nebyl vynechán ze sedmé a N. Karabatič si upravil v 6. minutě na 3: 1. Cataratáni platili za časté vyloučení, v 17. minutě hráli 5: 9, takže jejich trenér Rivera udělal přestávku. Nemohl však moc pomoci, protože Nyokas střílel Sharic v 21. minutě (11: 6). Francouzi využili silnou obranu, spolehlivou Omeyerovou v cíli a cíli N. Karabatiče. Domácí tým na konci 1. poločasu snížil branku na tři góly (11:14).Ten zůstal i po poslední akci před přestávkou, kdy se blýskla dalším skvělým zákrokem velká katarská opora Šarić.

Katařanem vyšel vstup do druhého dějství, rychle snížily na 13:14, ale docela nedokázali smazat manko. Na druhou stranu hráči Galského kokpitu znovu vyskočili na tři cíle. Další tři zvětšení (17:18, 18:19 a 19:20) nevedly v domácím zápasu. Francouzi vystřelili v 22:19 a rozhodně se rozhodli vyhrát trofej. Hokejisté v Kataru si ve zbývajícím čase nezmeškali méně než dva cíle. Kvalifikovaní soupeři hry ovládali vývoj souboje a dosáhli vítězství 25:22.