Rychlostní kanoisté nabraly směr Londýn: poprat se o medaile

BRATISLAVA – S medailových ambicemi odcestovali slovenský rychlostní kanoisté do dějiště OH 2012. Kajakáři Erik Vlček s Peterem Gellem budou v Londýně bojovat o cenné kovy na dvou frontách – v K2 na 1000 m i v K4 společně s Martinem Jankovce a Jurajem Tarra.Vlček věří, že náročnou kombinaci zvládnou av obou disciplínách podají maximální výkon.

“Celý program kanoistické soutěží je roztažen do čtyř dnů, navíc protéká pouze dopoledne, takže fyzicky by do mělo dát bez problémů zvládnout.V K2 i v K4 se chceme pokusit o zisk medaile. Je to sport, každý chce zvítězit. Pokud chce sportovec získat zlato, musí všechno klapnout. Stačí, aby nevyšla jedna drobnost a je po nadějích. Doufám, že všechno dopadne k naší spokojenosti, “ řekl Vlček.

K4: Martin Jankovec, Peter Gelly, Erik Vlček, Juraj Tarr

 K4

S Gellem budou v K2 startovat s novou lodí. Úřadující mistři světa na kilometru tvrdí, že má lepší vlastnosti než starý model. ” Firma Vajda si dala na nové lodi opravdu záležet.Je z dobrého materiálu, je lehčí a můžeme si ji dovážit přesně na 18 kilo. Od starého typu se liší i designově, “ dodal Vlček.

I Gelle si novou loď pochvaluje. ” Je mnohem tvrdší, má lepší jízdní vlastnosti. Máme už i přesně nastavenou sedačku a v Londýně by to mělo všechno fungovat na sto procent. Pokud jde o káštvorku, bereme si novou loď i tu, s níž startovali kluci loni na MS v Szegedu. Až přímo v dějišti se rozhodneme, s níž nastoupíme na rozjezdu. “

Pro Gell to bude v Londýně olympijská premiéra, žádný tlak si však nepřipouští. Pokud by Slovenská káštvorka dodržela posloupnost , po 4.místě ze Sydney, bronzu z Atén a stříbra z Pekingu by z jezera Eton Dorney měla vylovit zlato.

“Nejlepší by byla medaile, ale spokojený budu is umístěním v první šestce. Věřím , že nezklamu nikoho z rodiny, známých, fanoušky ani těch, co budou sledovat naše vystoupení před televizní obrazovkou. Díval jsem včera přímý přenos z vodního slalomu a viděl jsem bratry Hochschornerovcov, jací byli nešťastní, protože nevydali ze sebe maximum. Věřím, že nám se to nestane, “ uvedl Gelle.

Mezi sedmičkou kanoisty byl i čerstvý dvacátník Marek Krajčovič z Prahy.Svěřenec trenéra Felixe Masar právě v třetí srpnový den dovršil 20 let.

“Je to nejkrásnější dárek, jaký jsem jako mladý sportovec mohl dostat. Velmi se těším, že právě v den, kdy oslavuji svou dvacítku, budu na cestě do dějiště olympijských her. Je to něco výjimečného a neopakovatelné. na tyto kulaté narozeniny tak brzy nezapomenu, “ řekl student osmiletého sportovního gymnázia v Bratislavě a člen Střediska státní sportovní reprezentace Ministerstva vnitra ČR.

“Pokud jde o moje ambice na londýnské olympiádě, v této velmi těžké soutěži chci odvést co nejlepší práci. Chci podat co nejlepší výkon a zajít závody na hranici svých momentálních možností .Nějaké extra velké ambice nemám. Budu velmi rád, když předám všechno to, co mám natrénováno. Soupeřů, se kterými se na olympiádě potkám, znám. Jejich výkony a výsledky sleduji, proto vím, že to v Londýně bude velmi náročné, “ konstatoval kajakář ŠKP Bratislava, který při odchodu prozradil, s čím by se z dějiště OH 2012 nejraději vracel. “Při návratu budu spokojený, když si v cíli budu moci říci, že více se už udělat nedalo,” dodal Marek Krajčovič.

Ivana Kmeťová absolvuje druhou olympiádu v kariéře.Před čtyřmi lety v Pekingu se jim s Martinou Kohlová nepodařilo postoupit do finále K2 na 500 m.

Ivana Kmeťová

 Ivana Kmeťov

” s mátou jsme zkušenější, ale konkurence je ještě silnější než před čtyřmi lety, přibyly nové posádky. Nebude snadné postoupit do bojů o medaile, ale doufám, že se nám to podaří.Máme za sebou kvalitní soustředění nedaleko Lince, kde jsme trénovali s domácími Rakušanka Schwarzová a Schuringovou, “ řekla Kmeťová, která se představí iv K1 na 200 m. ” Těším se na to, protože sprinty budou součástí olympiády poprvé v historii. Prioritou je však K2 na 500 m, “ dodala Kmeťová, která si do Londýna vzala i talismany pro štěstí – náramky od kamarádek.

” Obě se cítíme fajn, loď se dobře klouže. Doufáme, že v úterý 7.srpna se bude klouzat ještě lépe – a co nejrychleji, “ definovala Martina Kohlová londýnské přání slovenského ženského dvojkajaku.

Martina Kohlová

 Matina Kohl

Na otázku, co bude třeba udělat, aby se v Londýně v jejich případě nezopakoval Peking, bratislavská rodačka odpověděla:” Je třeba se koncentrovat na rozhodující závod a nenechat se vyrušovat jinými vlivy z okolí. Musíme vydat ze sebe všechno, abychom se konečně probojovali do olympijského finále.To je náš hlavní cíl. “

” Kdyby se nám nějakým zázrakem podařilo dostat se mezi medailistka, byla by to hotová bomba a velká senzace, splněn sen. My však reálné zůstáváme při zemi, víme, na co máme, takže to finále by bylo super, “ zdůraznila výbušnější polovička slovenského dvojkajaku Martina Kohlová.