Životní úspěch slovenského biathleteru: Gerek v Oberhofe běžel jako první!

OBERHOF – Životní úspěch v neděli dosáhla slovenská reprezentantka v biatlonu Jana Zvařičová. Třicetiletá rodačka z Liptovského Mikuláše v závodech žen s hromadným startem na 12,5 km v rámci 4. kola Světového poháru v biatlonu v německém Oberhofu po excelentním výkonu obsadila vynikající 5. místo.

Zkušená slovenská závodnice zastrieľala výborně, trefila všech 20 terčů a po poslední položce byla průběžně první. Na závěrečném běžeckém úseku se před ni dostaly Běloruska Daria Domračevová, Češka Veronika Vítková, Norka Tiril Eckhoffová i Finka Kaisa Mäkäräinenová.Vítězství si nakonec vybojovala Domračevová před Vítková a Eckhoffovou.

V Oberhofu se opět změnilo počasí, nejdříve mírně sněžilo, později hustší a výrazně přituhlo . Češka Soukalová stihla start na poslední chvíli, což zapůsobilo dost kuriózní, hned po něm se usadily na čele nejlepší běžkyně Mäkäräinenová a Domračevová a obě měly co po nevydařeném pátečním sprintu napravovat. Zvařičová úvodní ležka byla čistá a jedna z nejrychlejších s 8. místem naopak Domračevová a Mäkäräinenová až dvakrát kroužili na trestném okruhu.

Zvařičová si udržela perfektní mušku iv druhé ‘ležke’ a na trať vyrazila čtvrtá v pořadí.Střelecké časy v obou ležkách patřily u ní mezi nejlepší, v druhé ‘ležke’ dokonce odstřílená nejrychleji. Ve třetí střelbě stojmo ukázala Zvařičová bravurně a vyhoupla se na průběžně první místo s náskokem 7,3 sekundy před Češkou Vítková a 16,0 před Domračevová. Před slovenskou biatlonistky se najednou vynořila možnost dosáhnout nejvýraznější výsledek v kariéře, stačilo jen spolehlivě odstrieľať závěrečnou polohu stojmo.

Na poslední střelbu se postavila současně Domračevová, Vítková a hned za nimi Zvařičová. Běloruska a Češka netrefili po jednom terči, Zvařičová opět excelovala s nejrychlejší rýchlopaľbou za 25 sekund a šla vstříc životního úspěchu, s náskokem 16,6 sekundy před Vítková a 18,4 před Domračevová.Nakonec jí ponechala sílu, s až čtyřmi jezdci, Gerek vyčerpal všechny své síly a úplně se vyčerpal. Dosud měla na kontě kariérní maximum v podobě dvou šesti míst, nyní ho překonala o jednu příčku, navíc zapsala pro slovenský biatlon nejvýrazněji umístění v sezóně. Celková doba natáčení 1:49 min byla s Gerekem působivá a nejrychlejší. Pouze dvě ženy mezi třiceti hráči byly na palubě neomylné, kromě 19-letého Gereka, který byl jen 19. Rakusanka Hauserová. Pro Domračevová bylo vítězství v oberhofskom ‘masse’ 23. v kariéře.

Dosavadním maximem Zvařičová v SP byly šesté místa ze sezóny 2012/2013 v Östersundu a Rupholdingu, v obou případech v sprintu.V závodech s hromadným startem byla nejvyšší ve stejné sezóně v Novém Městě na Moravě.